Sąd nad powstaniem listopadowym w "Kordianie" Juliusza Słowackiego.

Geneza "Kordiana".
Pracę nad nim rozpoczął Słowacki w marcu 1833 r. W marcu roku następnego dramat ukazał się drukiem. "Kordian" był pomyślany jako trylogia o czym świadczy tytuł utworu : "Kordian. Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny." Słowacki nie napisał jednak części drugiej, a trzecią prawdopodobnie zniszczył. Trylogia ta miała opowiadać o dojrzewaniu, walce i klęsce pokolenia powstańców.

Tło historyczne.
Akcja rozgrywa się przed powstaniem. Punktem wyjścia dla poety stały się wypadki poprzedzające rok 1830, a mianowicie relacje o przygotowaniach do zamachu na życie cara Mikołaja I. Przybył on w maju 1829 r. do Warszawy by koronować się na króla Polski. Ta polityczna demonstracja mająca na celu zacieśnienie związków między zaborcą, a podbitym narodem spotkała się z ostrym sprzeciwem polskiego społeczeństwa. W najbardziej radykalny sposób ujawnił się on wśród młodzieży. Zaczęto nawet przygotowania do zamachu. Powstały dwa niezależne plany. Autorem jednego był student Wincenty Smagłowski, drugiego zaś grupa podchorążych. Do zamachu jednak nie doszło ze względu na perswazję niektórych polityków (min Niemcewicz). Słowacki zapoznał się z publikowanymi na emigracji relacjami o spisku. Bogatszy był także o doświadczenia związane z powstaniem listopadowym, co wykorzystał w dramacie.

"Kordian" jest utworem poruszającym wiele problemów :
a) Słowacki dokonuje ostrej krytyki powstania listopadowego
b) przeprowadza polemikę z Mickiewiczem
c) w postaci Kordiana kryje nowy typ bohatera romantycznego
d) tworzy nową koncepcję odzyskania niepodległości (tzw. winkelriedyzm)

Dyskusja na temat przyczyn jego upadku.
Bezpośrednio po klęsce powstania rozgorzała dyskusja na temat przyczyn jego upadku. Był to jeden z głównych tematów literatury polistopadowej. Wyrażano na ten temat różne sądy i poglądy np. Mickiewicz optymistycznie interpretował klęskę w kategoriach mesjanistycznych. Słowacki natomiast dokonał pesymistycznej, ostrej, surowej oceny powstania. Wskazał on na kilka przyczyn, które doprowadziły do jego klęski :